Valstads drøm i 2003
Som aktiv utøver hadde Bjørnar Valstad og hans bedre halvdel, Hanne Staff, en særdeles populær blogg under adressen www.staff-valstad.com.
Mange fulgte med iver Valstads formidlinger fra hans aktiviteter som en av verdens beste orienteringsløpere.
Fra tid til annen kom han også med enkelte kritiske innlegg i retning styrende organer og det var heller ikke uvanlig at han ga uttrykk for visjonære synspunkter.
Slik som i saken "Wild a cross Norway..." som ble publisert 4. juli 2003.
Slik innledet Bjørnar Valstad det innlegget:
- La oss skape 20 dagers galskap i skogen. Ikke for få oppmerksomhet eller skape et mediesirkus. Skap det først og fremst for o-idrettens skyld, eller for vår egen skyld!
- Vår idrett er som skapt for den samme type konkurranser som Tour'en. Vi har en idrett som inneholder alle momentene, Sprint, Kortdistanse, Klassisk distanse, Fellestarter, Fjelløp, Stafetter og lagkonkurranser. Vi må kombinere dette til herlige 15-20 dager med galskap i skogen, slik fortsatte han.
- Forflytte oss fra by til by. Starte med Sprintløp i bykjerner, Løpe Klassiske distanser som fellestart og enkeltstart. Løpe "tempo" etapper, jaktstarter og fjell-løp mellom tettsteder. Løpe lagkonkurranser og stafetter. Kun ilagt enkelte hviledager for forflytning til nye områder. Start i Stockholm eller Göteborg, mål i Halden eller Oslo? Det skulle være beinhardt, slik at taktikk har kommet inn i bildet. Laget kunne jobbet sammen på fellestarter, het det videre.
Etter Bjørnar Valstads utsagn skulle løsningen for å få de beste til start være å sette opp 500.000,- kroner til vinneren og fordele like mye blant de 50 neste på lista.
Siden både damer og menn løper orientering ville da den totale premiepotten beløpe seg til 2 millioner. Valstad skriver for øvrig ikke noe om hvor disse pengene skulle hentes i fra.
En tid etter at ovenstående tanker ble spredd i vifteform på Internett ble Bjørnar Valstad ansatt som generalsekretær i Norges Orienteringsforbund. Som daglig leder for norsk orienteringsidrett kom han således i posisjon for å bidra til å utvikle idretten i henhold til tankene fra 2003.
I Valstads ledertid er det tatt noen grep i retning "Tour de France", gjennom innføringen av Nordic Orienteering Tour (NORT).
Men særlig lenger unna "20 dagers galskap i skogen", enn hva Valstad har vært med å utvikle NORT-konseptet til, er det nok vanskelig å komme.
Innholdet i årets Tour er i følge det foreløpige programmet nemlig som følger:
1. etappe - Sprint i Oslo
2. etappe - Mellomdistanse (30 min.) i Oslo
3. etappe - Knockout Sprint, også kjent som sirkussprint, i Gøteborg
4. etappe - Sprint i Finland
5. etappe - Mellomdistanse jaktstart i Finland
Mulig relevante artikler

-
ValstadPosted by lambertseterobserver [2012-03-08]skal vel som General-sekretær også sette i verk vedtak sånt som Forbundsstyre og -Ting m.v. vedtar.
En annen sak, hvor mange dager blir egentlig Happeningen på Beitostølen, tett etterfulgt av Fjord-O og Sørlandsgalopp. Det monner litt, men penga??
Til helgen blir sannsynligvis 30 % løpsavgift fremført, noe vel neppe OPN er spesielt glad for......Hvor vil du så finne disse premiepenger, Geir?[Reply]
-
President?Posted by Hans Werp (hanswerp(+)online) [2012-03-09]Valgkomiteens kandidat som president inntil for kort tid tilbake har trukket seg.
Hvem blir det da?
Jeg kan ikke huske at det har vært så mye brytninger innen norsk orientering som nå. Den som overtar står utvilsomt overfor en krevende oppgave med økonomi som balanserer på en knivsegg (se budsjett og regnskaper i tingpapirene). Det kreves nok både noe sterk lut og ikke minst kreativitet.
Etter det vi kan lese i Skogssport og på Alternativet er diskusjonene noe av de samme i Sverige. Der måtte SOFT-styret ombudsjettere etter massiv kritikk fra distrikter og klubber. Nå skal det brukes større ressurser på å bygge opp under klubbene, skape ny aktivitet.
Uansett er det å håpe at det blir et konstruktivt ting og framtidsrettet ting med friske debatter og der en avslutter i enighet om å gå for realistiske mål.[Reply]
-
30% - SKANDALEPosted by Blåmann [2012-03-08]Dersom det blir bestemt at løpsavgiften blir satt til 30% så skal jeg vedde en 5 min bom på at antall nær- krets- og nasjonale løp kommer til å synke. Mens antallet treningsløp vil vokse. Snakk om blodsuging! Skandale for å si det mildt! Ikke mange småklubber som gidder å arrangere løp med det slikt regime![Reply]
-
30% - SKANDALEPosted by Torgeir Strand [2012-03-09]Vi arrangerar K-løp greitt og ryddig innafor dagens eksisterande regime, der løpsavgifta faktisk er 30%, og viss det no blir 30% avgift også på 17+ i nærløp, forutsetjer eg at startpengane for 17+ aukast tilsvarande, slik at det ikkje er arrangørane som må ta støyten. Då trur eg dette skal gå veldig greitt.[Reply]
-
ikke helt riktigPosted by effekt (effekt AT effekt DOT no) [2012-03-09]Arrangøren tar jo støyten når deltakerantallet synker pga. høye startkontigenter.[Reply]
-
30% løpsavgiftPosted by Håvard Hågård [2012-03-09]Vi kommer sannsynlig til å legge på vår avgift på våre treningsløp slik at vi som klubb sitter igjen med like mye. I tillegg får Norsk orientering penger. Vi tror ikke det blir færre deltakere på våre løp av den grunn. Og vi er en liten klubb. Kanskeje hadde 25% være bedre, men jeg tror ikke det spiller så stor rolle.[Reply]
-
LøpsavgiftPosted by Ole (ole AT online DOT no) [2012-03-09]Forslaget om at løpsavgiften skal bli 30 %, også på nærløp, vil nok desverre bli vedtatt. Men jeg er sterk i tvil om at høyere og høyere løpsavgift er det beste for o-sporten totalt sett. Vi registrerer at flere og flere av kretsløpene er blitt nedlagt de siste årene. En skremmende utvikling! Det begrunnes ofte med at løpsavgiften tar det meste av overskuddet, Da blir motiveringen liten fordi det er nesten like mye arbeid med å arrangere et løp med 100 - 200 deltagere som ett med 800 - 1000. Synd for disse litt mindre kretsløpene har stor betydning særlig for aktiviteten i distriktene.
Anders Nordberg skriver på sin hjemmeside at løpsavgiften burde være 10 %. Vel, 20 % hadde kanskje vært greit.
Det blir argumentert med at løpsavgiften betyr så mye for å holde aktiviteten oppe og det er beregnet at denne, etter 30 %, skal innbringe 2,9 mill. i 2012 (blir nok maks 2,7 mill.) Når en ser at det budsjetteres med en totalinntekt på 24,8 mill så er i hvert fall ikke løpsavgiften helt avgjørende. Kanskje hadde det vært riktigere å se nøye på noen av utgiftspostene, f.eks. administrasjonen. Kan den effektiseres? Er det for mange del prosent stillinger?[Reply]
-
Sirkus ..Posted by Granqvist [2012-03-08]Veldig spennende tanker fra Valstad. Noen kommentarer; Når det gjelder penger i o-idretten så bør man først som sist glemme dette. Når det gjelder derimot sirkus og galskap så har jeg lest meg frem til at det nærmeste vi har er denne høstserien i Oslo-området på natt-løp. Hvorfor ikke legge inn f.eks Natt NM her som et fast innslag. Ser at de som trenger mye nattløp frem mot 10-mila ikke får noen drahjelp her men Sirkus kan det bli. Arrangørene av disse natt-løpene kan lett trykke på NM-Natt på postbeskrivelsen. Verre er det ikke.[Reply]
-
NM i eplehagenPosted by Løken [2012-03-09]Granqvist har ikke beveget seg en over en mil til noe o-løp de siste to årene, og ønsker seg nå NM-natt som fast inventar i eget hjemmeterreng. Var dette ment som et seriøst forslag for å utvikle sporten videre, så nøler jeg med å applaudere.[Reply]