IL Tyrving er kjent for å ha mange sterke orienteringsløpere, lørdag akslet i følge lagoppstillingene to av disse startnummer for klubben under Holmenkollstafetten. Det bidro til en solid plassering i herrenes eliteklasse.
SISTE VEIVALG I HØYRE MARG BETYDELIG OPPGRADERT
Den populære seksjonen "Siste Veivalg", sentralt plassert høyt oppe i høyre marg her på nettavisen OPN.no, med kart, løyper og veivalg fra orienteringsløpere, er vesentlig strammet opp og en rekke nye utøvere er lagt til. Du finner seksjonen ut i høyre marg, rett nedenfor bolken med "Leserkommentarer" og overskriften er "Siste Veivalg". PS! Vær obs! på at datoene kan være litt hulter til bulter og at det hender det plasserer seg noen "gamle" datoer i øvre del foran de ferskeste kartene. Derfor lurt å scanne litt nedover i opplistingen i jakten etter siste kart, løyper og veivalg.
Hvem er den beste orienteringsløperen totalt etter 3 forskjellige utfordrende konkurranser med prolog, fellestart, individuell start, mellomdistanse, langdistanse, klatrestrekk og sprintstrekk?
- Det ble litt alvor for oss i Bøkeskogen torsdag kveld da treningen gikk mot slutten, forteller Per Olav Gulbrandsen. I N-løypas ytterkant ble det funnet en død og forbrent person.
Elise Egseth og Lars Skjeset fosset inn til seier da OK Nidarøst arrangerte det 3. løpet i Trondheim Sprintcup fra Brundalen skole torsdag kveld.
Forrige vinter gikk hun sammen med Therese Johaug inn til 7. plass i stafett-NM på ski. I vinter var hun så rask i skiskyttersporet at hun sikret seg plass på neste års landslag. Da OPN.no møtte Marion Huber Rønning hadde hun akkurat avgjort en O-jaktstart til sin fordel. - Jeg tok en Northug, smiler multitalentet.
- Nærmest hvert eneste år, helt siden Egil Sønsterudbråten dro meg med på SAIStrampen i 1982, har broderfolket gitt meg fine opplevelser i skogen. Nå er det på høy tid å gi litt tilbake, forklarer OPN.no's eier når han nå melder nettstedet inn i foreningen Skogssportens Gynnare.
Endelig er Fredrikstad sentrum blitt kartlagt med O-symboler, jubler Lars Ole Klavestad. Onsdag var Klavestad løypelegger i første løp av Østfoldsprinten, kartet hadde han tegnet selv.
- Innse at du er skadet og ikke vær redd for å ta deg tid til å bli helt frisk. Langtidsskader kan ofte unngås ved å ta de første faresignalene på alvor, råder Øyvind Schjelderup OPN.no's lesere.
To løpere var i særklasse raskest i det 3. løpet av Oslo City-Cup tirsdag kveld.
Ingunn Hultgreen Weltzien er ikke bare tilbake i trening igjen. Søndag løp hun sitt første løp for året, i A-kort-klassen. - Det gikk radig unna, faktisk overraskende bra, forteller Weltzien til OPN.no. For bare et par måneder siden var hun nærmest lenket til sengen, og det så virkelig mørkt ut.
En rekke av vårens største triumfatorer er blant de 2.500 startende i Østfold O-weekend i Son og Spydeberg kommende helg.
- For damene var det kakefeiring, og herrene hadde oppvaskmøte, forteller Kenneth Buch. I helgen var Haldens herrer igjen tilbake i stafett-toppen. På sidenlinjen pustet trener Buch lettet ut.
Norske VM-løpere kom i helgen til kort mot franskmannen Francois Gonon - og det i trøndersk terreng, bare et drøyt år før VM i Trondheim.
- Det ble en lite hyggelig avslutning på helgens Norwegian Spring, forteller løpsleder for Norges største vårarrangement, Bernt O. Myrvold.
14 OPN-bilder fra Norwegian Spring....
Det var umulig å kåre noen vinner i Norwegian Springs nyinnførte ungdomskonkurranse - Fossum og Raumar endte nemlig begge med 27 poeng. Bare 2 poeng etter fulgte Asker.
10,8 kilometer og 27 poster i utfordrende terreng var hva seierherren Håvard Lucasen og konkurrentene hadde å bryne seg på i Norwegian Spring søndag. Kart og løype ligger på arrangørens nettside.
Herrenes eliteklasse i Norwegian Spring ble søndag vunnet av Håvard Lucasen.
Marianne Riddervold Kahrs løp inn til seier i damenes eliteklasse under Norwegian Spring ved Sarpsborg søndag.
Ungdomsstafettene i Norwegian Spring resulterte i mye vann mellom båtene blant gutta, mens i jenteklassen måtte det spurtoppgjør til før vinnerlaget var kåret.
Terrenget under lørdagens stafetter i Norwegian Spring var som vi ser av en av løypene i herreklassen detaljrikt og o-teknisk krevende.
Rundt 1.500 deltakere bevitnet lørdag en uvanlig kraftig maktdemonstrasjon i norsk orientering. Hele 9 minutter tok det fra Olav Lundanes jr. og Halden Skiklubb krysset mållinjen til lag nummer 2 dukket opp.
Haldens damer vant overlegent da stafettene i Norwegian Spring ble avgjort i teknisk terreng like utenfor Sarpsborg lørdag ettermiddag.
Det er bare timer igjen til rundt 1.500 løpere møtes til dyst i Norwegian Spring ved Sarpsborg. Varselet fra Yr.no er veldig lovende og kartet virker interessant.
- Jeg gjorde et bra løp med gode veivalg, forteller Øystein Kvaal Østerbø. Torsdag kveld vant han Trondheim Sprintcup med solid margin.
- I går kveld hadde vi drøyt 50 deltakere på første kveld av O-skolen, og flertallet av disse er "ferskvare" uten foreldre med O-bakgrunn, sprudler Sigbjørn Modalsli.
Endelig er det klart for den store sesongåpningen Norwegian Spring.
Prisdrysset over Trøndelags største O-talent fortsetter.
- Vi tror dette vil gjøre at elevene får en mye bedre forståelse av hva et orienteringskart er - og hvordan man skal lese kartet, forteller Jan Kocbach, Storbykoordinator i Varegg.
Mattias Karlsson fra Halden og Heming/Njårds Tuva Toftdahl var raskest blant nær 500 løpere i det 2. løpet av Oslo City-Cup.
- Jeg har blitt flinkere til å finne ut hva jeg skal trene på, i tillegg har jeg økt mengdene, forteller Vegard Ruttenborg fra Løten Orienteringslag. I påsken trippet Ruttenborg på lette ben inn til seier i Tour de Värmland, tidligere i måneden gjorde han et kvantesprang i sin egen NM-historikk.
- Jeg måtte mange runder i tenkeboksen før jeg bestemte meg, men jeg har absolutt ikke angret siden, forteller Jan Kocbach til OPN.no.
Norwegian Spring arrangeres til helgen. Der stiller også stjernene Hausken, Wingstedt, Nordberg, Nilsson, Lundanes og Næss Bjørgul til start - i ungdomsklassene.
Daniel Hubmann, Holger Hott, Baptiste Rollier og Rasmus Djurhuus har det til felles at de løper i Kristiansand OK og at de i helgen tok del i klubbens lag som vant 10Mila. Men hvor mye må man trene for å oppleve drømmen?
Kalas har hittil vært kjent som stor leverandør av spesialdesignet sykkelbekledning. Nå utvider de sitt sortiment og tilbyr samme kvalitet og service innen orientering og løpetøy.
Danmarks 4 løpere til World Games er plukket ut av det danske O-forbundet. I troppen finner vi en løper med norsk klubbtilhørighet.
Norges Orienteringsforbund har tatt ut de 4 løperne som skal representere Norge i World Games.
Sverige har tatt ut sitt lag bestående av 4 løpere til World Games, OL for ikke olympiske idretter. Den ene løper for en norsk klubb.
Medaljeoversikten etter årets første norske mesterskap viser at Raumar, Halden og Hamar har inntatt tetplasseringene.
Franske Thierry Gueorgiou førte finske Kalevan Rasti fra 6. til 2. plass på 10Milas siste etappe. På sin hjemmeside forteller han om taktikken, og ikke minst viser han kart og veivalg fra sine 16 kilometer i Skåne.
Halden Skiklubb ble nummer 6 i nattens 10Mila. En meget hederlig plassering, som de fleste klubber bare kan drømme om. Allikevel må vi helt tilbake til 1996 for å finne et svakere resultat fra skiklubbens herrer. - Jeg kom inn i noe grønt hvor jeg definitivt ikke skulle være, forklarer Jon Pedersen skuffet.
- Det var fantastisk å vinne igjen. Etter at vi i fjor vant på oppløpet, var det herlig at vi i år kunne avgjøre i skogen, stråler Daniel Hubmann, Kristiansand Orienteringsklubbs ankermann.
- Det er herlig å være i en så bra klubb som Halden Skiklubb, jubler Anne Margrethe Hausken, rett etter at hun har ført klubben inn til seier i 10Milas dameklasse lørdag ettermiddag.
Flere av de norske ungdomslagene leverte kjempeinnsats i 10Milas ungdomsklasse - 2 lag på pallen og 4 blant de 6 beste.
Ung KOK-løper - mens vi venter...
En dansk Lindingölöpare och en rysk världsmästare stod överst på prispallen i Elitserien i Helsingborg.