Det er snart 2 måneder siden Jon Tvedts tragiske død på Gullfjellet ved Bergen. Tvedts familie finner ikke sjelefred - de spør seg stadig om det løpssterke familiemedlemmets liv kunne vært reddet. I et fyldig innslag i NRKs TV-nyheter lørdag kveld kom det frem at det tok over 1 time fra Jon Tvedts mor, Ingebjørg, ringte nødnummeret 112 og frem til politiet slo full alarm. Nå skal Spesialenheten for politisaker etterforske om politiet har opptrådt uforstandig i forbindelse med redningsaksjonen.
This weekend there will be an exciting world elite season opening at the Trofeo Costa Blanca in Spain. Daniel Hubmann and rest of the elite runners can be followed via live tracking delivered by TracTrac.
- Planen var opprinnelig at vi i 1999 skulle gi ut en bok om 50 år med kart og kompass i Grue IL. Arbeidet tok lenger tid enn antatt, derfor ble det heller til at vi valgte å lage en bok om O-idretten gjennom 75 år i hele Grue kommune, forteller Bjørn Bergsløkken. Resultatet ble tett oppunder 200 sider attraktivt lesestoff, ispedd drøssevis av bilder og kart.
Forrige uke hadde Kristiansand OKs Jostein Andersen uheldig omgang med tastaturet, hvilket resulterte i at KOK fikk dårlig reklame på hans egen hjemmeside. I dag retter Andersen opp inntrykket i form av en meget informativ og leseverdig artikkel, skrevet slik vi ønsker o-idrettens forbilder skal reklamere for seg selv, sin klubb og sin idrett.
I 2006 har Marianne Andersen hatt en imponerende sterk sesong fra ende til annen. Dette er noe Buskerud fylkeskommune har lagt merke til. På sin nettside skrev fylkeskommunen tirsdag: "Hovedutvalget for kultur besluttet i dag å gi idrettsstipendet til 27 år gamle Marianne Andersen, som bodde i Drammen fram til sommeren 2006. Idretsstipendet er på 30.000 kroner."
Kristiansand OK starter forberedelsene til neste års Nordiske mesterskap med treningssamling førstkommende fredag til søndag. I samlingen inngår fellesstart over 8 kilometer der 10 av KOKs stjerner møter 15 av Haldens toppløpere. Jørgen Rostrup (bildet) er løypelegger, og du inviteres til å være med.
I dag innleder Militært VM i orientering på andre siden av jorda - nærmere bestemt Brasil. Om kort tid legger OPN.no ut en solid forhåndsomtale. Som oppvarming kan du kose deg med Anders Tiltnes reisebrev fra Brasil og Holger Hott Johansens tanker om den anslått kilometertiden på 4 minutter.
- Det ble registrert 504 brukere og vi fikk mye god PR for opplegget, forteller Per Ingar Hadland i Egersund OK til OPN.no. - Vi anbefaler lignende for andre klubber, legger han til.
Så er omsider resultater fra de to siste øvelsene i helgas nordiske mesterskap for studenter lagt ut. Ved den finske byen Espoo ble det 3. plass til NTNUIs damer i stafetten søndag, mens gutta ble nr. 6. Lørdagens langdistanse ga 10. plass til Espen Fiskum og 11. til Åsa Franzén, begge løper for NTNUI. Resultater.
PWT Travels rundreise i Sør-Amerika fortsetter. Forrige uke gjorde de Argentina og Uruguay (flagget). Et nytt reisebrev forteller at vafler og kaker var erstattet med vannmeloner og jordbær, og som vanlig pyntes brevet med herlige bilder.
Det sagnomsuste Kadaverløpet ble arrangert i skogene rundt Ås lørdag. I år målte løypa i underkant av 28 kilometer. Ivar Haugen fra Kristiansand OK gikk til topps på tiden 3:05:35. Raskeste dame var Ås-UMB's Wendy Fjellstad, 3:59:49. Resultater.
Tre norske o-løpere har tilbrakt uka i Tyrkia. Der har de med stor suksess deltatt i Istanbul 5-days. Haldens Øyvind Helgerud var ikke snauere enn at han vant to etapper, og i tillegg innkasserte totalseieren i H21 Elite.
Vinteren presser på, men det er ikke helt slutt ennå. I helga var det satt opp 4 løp i NOFs terminliste. 3 gikk nesten som planlagt, mens det fjerde måtte gi tapt for kong Vinter.
Søndag 5. november er siste frist for å søke den nye stillingen som sportssjef i o-forbundet. OPN.no har lest gjennom "stillingsbeskrivelsen", og deretter gjort opp noen tanker.
1. november er for mange synonymt med starten på et nytt treningsår. I denne forbindelse deler en del toppløpere sine refleksjoner over det tilbakelagte året med omverden. Marianne Andersen er en av disse.
Fredag kveld innledet nordisk studentmesterskap med nattsprint ved Espoo i Finland. Satri Pinja og Anjala Topi vant. Marte Grande Østby og Espen Fiskum, begge NTNUI, ble best av de norske, med henholdsvis 5. og 9. plass. NSM, resultater, terrengbilde.
Om vinteren står overgangsvinduet vidåpent. Mange vurderer om en annen klubbtilhørighet passer bedre inn i sitt liv, en av disse er Birte Riddervold. - Hvilken klubb skal jeg løpe for til neste år?, spør hun, i en artig sak på sin hjemmeside.
- Høsten 2005 var ganske turbulent. KOK viste liten vilje til å imøtekomme løpere som har et liv utenfor o-sporten og det var like før jeg pakket sekken og dro min vei, forteller NM-vinner Jostein Andersen på sin hjemmeside fredag.
David Andersson fra Sverige og IK Hakarpspojkarna får æren av å innlede når OPN.no i dag starter serien - Fredagsbildet. Om ikke hver fredag, så i hvert fall nesten, blir det i vintermånedene lagt ut et vilt, vakkert og rått o-minne fra sesongen vi har bak oss.
Mannen bak World of O, bergenseren Jan Kocbach, har tatt frem en helt ny tjeneste: World of O - Calendar. Dette er en internasjonal o-kalender med enormt potensiale. Løpsinformasjon, kartutsnitt, bilder, resultater, verdensatlas, avstandsmåler og flybilletter er elementer som gjør at man lar seg begeistre.
Onsdag 1. november skulle første løp av Istanbul 5-days vært arrangert. - Etter voldsomt regn i tre dager måtte arrangørene avlyse løpet, forteller OSIs Sven Erik Rognes til OPN.no.
Mange poster som ser vanskelige ut, kan man gjøre ganske lette dersom man angriper dem på riktig måte, skriver Hordaland o-krets på sin nettside for o-tekniske treninger.
I Rogaland startet den vinterlige nattløpserien forrige uke. Gjennom vinteren arrangeres 8 mer eller mindre ordinære løp i nattemørket. Men dersom vi titter på hvem som arrangerer disse løpene, da er det hele ikke lengre like ordinært.
I dag er det 2 år siden Orientering på nett - OPN.no - så dagens lys. I denne perioden er det lagt ut 1.596 små og store nyheter og reportasjer. Redaksjonen takker OPNs besøkende, bidragsytere, annonsører og spleiselagsdeltakere for følget så langt.
- Vi har prøvd hovedterrengene, trafikken, hotellet og fått erfaringer med maten, sa landslagstrener Jarle Ausland mandag. Da bilder sier mye mere enn 1.000 ord har OPN.no dypdykket i Øystein Kvaal Østerbøs fotoalbum. Dette for at vi alle skal kunne danne oss et sterkere inntrykk av landslagets Ukraina-samling.
Mats Haldin løp inn til 10. plass i Blodslitet for en uke siden. Sist søndag var han tilbake i Fredrikstad for å delta i byens maratonløp. - Jeg bråbestemte meg for å stille opp søndag morgen. Jeg skulle jo trene uansett, sier Haldin til Fredriksstad Blad.