NRKs Blodslit-innslag er hva vi trenger

- Jeg tilhører de som mener 90 sekunder actionfylt orientering i Dagsrevyen har mye større verdi enn et timelangt gjesp rundt midnatt, skrev OPNs redaktør i en fyldig kommentar i midten av februar 2007.


 
Sist lørdag viste NRK et innslag i Lørdagsrevyen (hoved-nyhetssending i "prime-time") fra Blodslitet som ble arrangert i Fredrikstad samme dag.

Innslaget varte kun 28 sekunder, var av typen "håndholdt kamera", og fokuserte i all hovedsak på årets norske VM-vinner, Anne Margrethe Hausken.

Innslaget ga svar på nøkkelfaktorer som; hva har skjedd, hvor skjedde det og når skjedde det, pluss at profilbygging ble ivaretatt både gjennom levende bilder av og intervju med Hausken.

I denne sammenheng passer det å igjen minne om noen linjer i OPN-redaktørens kommentar fra februar 2007:

"Ved noen få anledninger de siste par årene har NRK ved deres Petter Halvorsen vist hvor utrolig mye og bra innhold det er mulig å putte inn i korte nyhetsinnslag. Jeg tilhører de som mener 90 sekunder actionfylt orientering i Dagsrevyen har mye større verdi enn et timelangt gjesp rundt midnatt.

Det viktige er altså ikke at det lages lange sendinger som ikke er egnet til mye annet enn å bekrefte inngrodde meninger om o-idretten. Fokus bør heller ligge på egenproduksjon av tette og kompakte nyhetsinnslag av høy actionfaktor for bruk på Internett.

To hyggelige bieffekter er at dersom disse nyhetsinnslagene holder høy nok kvalitet vil de kunne ha interesse for TV-stasjonenes sportsnyheter (terskelen for å ta inn ferdig stoff er langt lavere enn å sende egne folk ut i felten), samtidig som o-idrettens egenproduksjon av levende bilder også vil kunne trekke til seg generelt idrettsinteresserte mennesker til o-sider på nett."


Gjennom Lørdagsrevyens innslag fra Blodslitet fikk vi igjen bekreftet at ovenstående vei er den O-idretten må fokusere på.

---

ps1: Kommentaren var skrevet med utgangspunkt i gjentatte mediameldinger om betydelige endringer i folks TV-vaner, samtidig som NOF "tviholdt på sin strategi om å ensidig satse på bortgjemte nattsendinger" i samarbeid med TV2. Se link nedenfor.

ps2: I september i år besluttet NOF å utvide sitt TV-prosjekt til å også innebefatte en web-TV-satsing. Se link nedenfor.

ps3: Petter Halvorsen jobbet opprinnelig som økonomi-journalist i NRK, men med sin bakgrunn fra O-løypa og sine unike evner, som han blant annet brukte som TV-reporter, laget han en rekke briljante nyhetsinnslag, for eksempel fra O-VM i Danmark i 2006.

******

Linker
NRKs Blodslit-innslag.
TV-titting i fritt fall - satser vi på feil hester? (OPN-sak fra februar 2007).
Micr-O fases ut til fordel for web-TV (OPN-sak fra 11. sept. 2008).



Mulig relevante artikler