Vil vinne NM-sprint

Sprintekspert Øystein Kvaal Østerbø vil vinne lørdagens NM i sprint i Horten, men får knallhard konkurranse fra to regjerende verdensmestere, Emil Wingstedt og Holger Hott Johansen.


 
Har ingen NM-gull
Øystein Kvaal Østerbø fra Wing OK har ingen NM-gull, men det ønsker han å gjøre noe med lørdag ettermiddag. Øystein har tre sølv og en bronse i NM-sammenheng. På VMs sprintdistanse i år i Mindeparken i Århus løp han inn til en skuffende 19. plass for Norge tidlig i august, men revansjerte litt av VM-skuffelsen med gull i student-VM i Slovakia et par uker senere, der var flere verdenstopper på startstreken.

- Ga meg bekreftelse
- Student-VM-gullet ga meg bekreftelse på at jeg kan slå de beste, sier Øystein Kvaal Østerbø. Han vil riktignok få beinhard konkurranse om sprintgullet i Horten. Der møter han blant annet regjerende verdensmester på distansen, Emil Wingstedt, og de to siste års NM-mester på distansen, Holger Hott Johansen.
 

Øystein Kvaal Østerbø under årets VM i Danmark. Arkivfoto: OPN.no.
 
Løper for å vinne
Svenske Emil Wingstedt fra Halden SK vant VM-sprinten for andre året på rad 1. august, og er klar for start i NM. Tidligere har Halden-løperen en start på sprintdistansen i NM - da ble det selvfølgelig gull.

Imponerende statistikk
Emil Wingstedt har en imponerende statistikk i sprint. På de seks siste startene i EM og VM-sammenheng har det blitt gull hver gang. Slå den!

- Jeg skal løpe det jeg kan på lørdag, og så får vi se hvor langt det holder. Jeg er kanskje ikke helt i den samme formen som under VM, men uansett i bra form, sier Emil. Han sto over sprintdistansen i Sverige i april, og kan dermed bli norsk mester i sprint for andre gang.

- SM sprint i april ble for tidlig for meg, og da passet det bedre med NM-sprint etter årets VM, sier den regjerende verdensmesteren.
 

Emil Wingstedt noen poster før mål i VM-sprinten 2006. Arkivfoto: OPN.no.
 
Drømmer om ekte trippel
Regjerende verdensmester på mellomdistanse, Holger Hott Johansen, har vunnet sprinten i NM de to siste årene. I helga vant han sitt 10 NM-gull, og er klar for ny NM-start. Han drømmer om en ekte trippel!

- Ja, målet er å vinne NM-sprinten for trede året på rad, sier Holger. Sist søndag tok han for øvrig sitt tredje NM-gull i stafett på rad.

Påmeldt i sprinten i NM er også Halden SKs finske storløper, Jarkko Huovila. Dette firkløveret er nok de største favorittene til medaljene, og gullkampen på lørdag. Men flere unge norske løpere kan på en god dag blande seg inn i toppsjiktet - deriblant Audun Hultgreen Weltzien som under O-Festivalen vant det norske VM-uttaket på distansen.

To favoritter
Anne Margrethe Hausken står over lørdagens sprint-NM på grunn av bryllup (ikke sitt eget). Det betyr at årets sølvvinner i EM på sprintdistansen, Marianne Andersen, er favoritt sammen med det svenske stortalentet Kajsa Nilsson fra Halden SK.

Kajsa løp inn til bronse i VM-sprinten i Mindeparken 1. august, men da var Marianne ikke på startstreken. Disse to løperne er klare gullfavoritter lørdag. Flere norske dameløpere kan på en god dag blande seg inn i medaljekampen, men det spørs om de er gode nok til å tukte Marianne eller Kajsa i Lystlunden i Horten.
 

Marianne Andersen på god vei til årets VM-sølv i
langløypa. Samme valør ble det på mellomdistansen. Arkivfoto: OPN.no.
 

Benytter fotballbane
Det blir to løp på en dag for sprinterne, og det skal konkurreres i både junior- og seniorklasser. Da gjelder det både å kvalifisere seg greit, samt å ha godt med krefter igjen i beina til finalen senere på dagen.

Mest actionfylte distansen
Sprint er den mest actionfylte og publikumsvennlige av NM-distansene. Når i tillegg arenaen for sprintfinalen på ettermiddagen legges til Lystlunden fotballstadion, blir det noe helt annet enn den sedvanlige fotballen i 2. divisjon på det grønne gresset. Det blir start foran tribunen, passering rett foran tribunen og en innspurt der det garantert handler om små sekunder.

******

Statistikk NM-sprint
Sprinten har vært på NM-programmet siden år 2000.

Damer
2000: Frauke Schmitt Gran, Halden SK 16,52
2001: Hanne Staff, Bækkelagets SPK 12,40
2002: Hanne Staff, Bækkelagets SPK 15,40
2003: Hanne Staff, Bækkelagets SPK 15,40
2004: Hanne Staff, Bækkelagets SPK 14,14
2005:
1. Anne Margrethe Hausken, Bækkelagets SPK 17,20
2. Elisabeth Invaldsen, Nydalens SK 17,37
3. Lene Moe, Nydalens SK 18,29

Herrer
2000: Håvard Tveite, Ås-NLH Orientering 13,29
2001: Odin Tellesbø, Østmarka OK 12,46
2002: Tore Sandvik, Halden SK 15,28
2003: Emil Wingstedt, Halden SK 16,02
2004: Holger Hott Johansen, Kristiansand OK 14.37
2005:
1. Holger Hott Johansen, Kristiansand OK 13,58
2. Lars Skjeset, NTNUI 13,59
3. Christian Wiig Bøen, Bækkelagets SPK 14,06

******

Tidsskjema lørdag 2. september
Kvalifiseringer kl 11.00-13.00, Braarudåsen - Horten.
Finaler kl. 16.00-18.30, Lystlunden fotballstadion - Horten.

Løp for publikum
Publikumsløp kl. 13.30.
Åpent spor ca. kl. 19:30.

253 løperer er påmeldt til NM.

******

Lenker
NM-sprint - lørdag 2. september 2006.


Kilde: Pressemelding NOF / Sportmedia.




Mulig relevante artikler