Bjørnar Valstad

Bjørnar Valstad

Tidens TV-produksjon i Oslo

7 kameraer og GPS-tracking på 50 løpere

- Dette er det første konkrete tiltaket i forbundets nye mediesatsing, som vi tror vil bli en viktig brikke i å synliggjøre og å skape entusiasme rundt orienteringsidretten, understreker Orienteringsforbundets generalsekretær, Bjørnar Valstad.


I fjor var forbundet svært nær en TV-produksjon, men prosjektet stoppet opp i siste time.

I år ser derimot det hele til å løse seg som planlagt og under O-festivalen siste helgen i juni kan vi bli vitne til tidenes TV-produksjon.

- Det er viktig at vi nå får på plass en kvalitetsproduksjon på O-festivalen. Etter hvert håper vi å kunne lansere flere nyheter som vil gi våre arrangementer et løft, forteller Bjørnar Valstad.

Sist helg var 50.000 tilskuere og mange tusen tv-seere øyenvitne til hvordan Kristiansands Daniel Hubmann knekte Thierry Gueorgiou i avslutningen av Jukola, og hvordan Haldens Emil Wingstedt tapte terreng på sisteetappe.

TV-produksjonen på Jukola er fremtidsrettet og skapte stor spenning i verdens største orienteringsstafett. Det er det samme produksjonsselskapet som kommer til Oslo for å gjøre tilsvarende TV-produksjon under O-festivalen og verdenscupløpene.

- Dette gleder landslagssjefen Petter Thoresen og generalsekretær Bjørnar Valstad veldig. Begge er opptatt av at orientering kommer mer frem i mediebildet.

Fredagens mellomdistanse, 26.juni, i verdenscupen blir produsert med 7 kameraer, og totalt 50 løpere skal bære trackingutstyr. Mellomdistansen går fra 14.00 til 17.00, i forkant av O-festivalen.

Lørdagens langdistanse blir produsert på samme måte i tidsrommet 14.30 til 17.00, rett etter at O-festivalens løpere har gjort unna sine konkurranser.

Lørdagens konkurranse er i tillegg jaktstart, der trackingen vil gjøre konkurransen spennende å følge fra tilskuerplass.

---

Kilde: PM Norges Orienteringsforbund.



Mulig relevante artikler