Sprintere og klatre-eksperter fikk fradrag
- Det var flere sprint og klatrestrekk. Disse ga 60, 45, 30 og 15 sekunders fradrag i sluttiden for de 4 raskeste på hvert strekk, forklarer løypelegger Per Ingar Hadland.
Uoriginal målestokk. |
|
Et spesielt o-løp
I slutten av april arrangerte bedriften Aker Kværner i samarbeid med Egersund o-klubb (EOK) et litt spesielt bedrifts o-løp. Løpet inngikk i bedriftskarusellen i Sør-Rogaland og var samtidig treningsløp for EOK sine løpere. Løypelegger var som nevnt Per Ingar Hadland og løpet samlet 350 startende fordelt på 11 forskjellige løyper.
Klatre- og sprintstrekk
- I de to beste dame- og herreklassene HA-HB og DA-DB var det lagt inn flere sprint- og klatrestrekk som ga fradrag i sluttiden for de raskeste. Det ble gitt 60-45-30 og 15 sekunders fradrag for de fire raskeste på hvert strekk. I tillegg fikk raskeste løper fra siste post til mål 10 bonus-sekunder, forteller Per Ingar Hadland. -
Til sammen var det altså mulig å få inntil 4 min og 10 sek i fradrag på sluttiden, forklarer han videre.
Postbeskrivelsen ga løperne informasjon om hvilke strekk som ville gi tidsfradrag. Informasjon om opplegget var også slått opp både ved samlingplass og ved hver av de aktuelle startbåsene.
Ekstra konsentrasjon
- Med slike innlagte strekk måtte løperne konsentrere seg ekstra både o-tekninsk og løpsteknisk, da de måtte planlegge bruk av kreftene på en litt uvant måte. Flere oppdaget at økt hastighet førte til mere bomming og at løpet måtte planlegges litt mere enn vanlig, påpeker Hadland.
I klasse HA ble det storeslem til Ørjan Ravndal, med full bonuspott, mens i HB førte iherdig innsats på bonusstrekkene til at Arvid Mydland klatret til topps på resultatlista etter å ha kommet inn på tredje beste tid. Ellers førte bonustidene til flere rokkeringer på listene.
Heftig diskusjon
- Løperne var enige om at et slikt løpsopplegg var en fin variant til de tradisjonelle o-løpene, og diskusjonen om strekktider gikk ekstra heftig etter løpet, avslutter Egersund OKs Per Ingar Hadland.
|
|

Løypa målte 5,6 km, hadde 21 poster og 5 "spesialstrekk". Uoriginal målestokk. |
|

Kartet som ble brukt i løpet var Egersund OKs kart Vannbassengene i målesokk 1:7.500 - utsnittet ovenfor er derimot i en annen målestokk. |
|

Her gjaldt det å stå på helt til mål... - fortsatt uoriginal målestokk. |
|
******
Linker
Direktelink resultatside - velg løpet 25. april.
Bedriftsorientering i Rogaland. |
Mulig relevante artikler