Ressurskrevende familieunderholdning
- Arrangøren faktureres for arrangementspakken kr 17500,- pr konkurransedag. I tillegg kommer nødvendig opphold for inntil 8 personer i arenaproduksjonsteamet. NOF dekker reise for arenaproduksjonsteamet, heter det i dokumentet ”Norges Orienteringsforbund - Arrangørmal - Hovedarrangement” (link til dokumentet i bunnen av saken).
”Arenaproduksjonsteamet” er et antall sentralt oppnevnte personer med nøkkelkompetanse i forhold til gjennomføring av ”Storskjermprosjektet” ute i felten.
Om man arrangerer et såkalt ”hovedarrangement” (for eksempel norgescup, NM, O-festivalen) så er man pålagt å inkludere storskjerm, og som følge av dette må man også kjøpe NOF’s arrangementspakke.
En arrangør kan riktignok formidle til NOF at forholdene ikke ligger til rette for å gjennomføre en storskjermproduksjon ved deres arrangement. Men etter hva OPN.no forstår vil arrangøren da, enten de ønsker eller ei, få hjelp fra NOF sentralt til å finne løsninger for å komme rundt hindringene.
I tillegg til ovenstående legger en storskjermproduksjon med tilhørende GPS-tracking også beslag på andre arrangementsressurser for å løse andre oppgaver enn selve produksjonen. Dette er alt fra kabelgraving til logistikk rundt GPS-enheter.
For en arrangørklubb som vet at den enten har en super annonseselger i sine rekker, eller har egne krefter godt plassert i forhold til det lokale kommune-hierarkiet og/eller ditto i næringslivet kan det nok være mulig å ”regne hjem” den ekstra byrden det er å måtte tilby storskjerm, og kanskje attpåtil omforme merbelastningen til et hyggelig positivt bidrag inn i arrangementsbudsjettet.
Men det er vel ikke å ta for hardt i å påstå at 999 av 1.000 orienteringsløpere er slik skrudd sammen at pågående salgsaktivitet ikke er det de trives mest med. Og ikke alle klubber har medlemmer som har manøvrert seg slik at de har påvirkningskraft inn i de rommene hvor beslutninger fattes. Da blir det tøft å skulle selge ekstra reklame til den lokale bensinstasjonen, banken, håndverkeren eller pizzahuset borti gata for visning på storskjermen for anslagsvis 20-25.000 kroner ekstra per løpsdag.
For en liten klubb med få ressurspersoner, men som allikevel ser muligheter til å påta seg et arrangement som norgescup, sprint-NM eller NM-ultralang, blir det nok også tøft å vite at en kanskje hardt presset hovedkomité også skal jobbe ”vettet av seg” for å finansiere en storskjermproduksjon og GPS-tracking til flere titusener kroner.
Når vi også vet at det vel knapt nok er andre enn slektninger og andre orienteringsløpere som kaster et blikk opp på storskjermen på arenaen, og det nok heller ikke er nevneverdig mange utenfor o-menigheten som følger GPS-trackingen hjemme i stua, blir dette kostbar familieunderholdning både hva gjelder penger og ikke minst den ekstra arbeidsinnsatsen arrangører må legge for dagen.
Dersom vi henter frem Norges Orienteringsforbunds grove budsjettoversikt for storskjermprosjektet finner vi at festen har en kostnadsside stor kroner 900.000,- for 2011 alene.
En solid bit av denne kaka dekkes av arrangørklubbene gjennom kjøpet av ”Arrangementspakka” (budsjettert til 300.000,-).
Videre er det en post i prosjektbudsjettet som heter ”Sponsorer og bidragsytere”. Denne lyder på 350.000.
Den siste kakebiten på inntektssiden er på 300.000,- og heter ”Andre inntekter”. Fra sentralt hold er OPN.no fortalt at blant annet midler fra løpsavgiften hører herunder.
Basert på ovenstående tall kunne det vært interessant å drodle litt ved den ene av NOF’s setninger i dokumentet som ble nevnt innledningsvis;
”P.g.a NOF store subsidiering av storskjermproduksjon så må noen reklamerettigheter deles på.”
Men vi lar denne avsporingen ligge og tar heller en titt inn i glasskula for å se om satsingen på storskjerm har livets rett etter at prosjektperioden 2010-2012 er ved veis ende.
Mange vil nok mene med store bokstaver at svaret er NEI, og at dette koster langt mer enn det smaker, både hva gjelder tid og penger.
Dersom vi legger årets kostnad på 900.000,- til grunn og deler den på 19 hovedarrangement får vi en kostnad per arrangement tett oppunder 50.000,- kroner.
Men det er bare en bit av det hele; I tillegg kommer betydelig tidbruk fra arrangørenes side, samt det faktum at prosjektet belaster NOF’s styre og administrasjon med både ulønnet og lønnet tidbruk.
Det NOF’s styre må vurdere før de eventuelt vedtar å forlenge den massive satsingen på storskjerm forbi 2012 er om den tiden og de pengene som går med heller burde vært brukt til å jobbe med o-idrettens aller største og viktigste utfordring – nemlig det at de lange trendlinjene viser at vi dessverre har en orienteringsidrett hvor aktivitetsnivået peker i feil retning.
Videre må forbundsstyret reflektere over om Norges Orienteringsforbund best bidrar til å løse de negative trendlinjene gjennom å pålegge arrangører å bruke store ressurser på innpakking av orienteringsidretten i glanset papir, eller om O-forbundets viktigste bidrag, som forvalter av O-idretten på vegne av klubbene og dets medlemmer, bør være å legge forholdene optimalt til rette for at ildsjeler landet rundt kan arrangere rekruttkvelder og mange enkle, effektive og strømlinjeformede arrangementer, ved siden av fremstilling av kart.
Med dagens verdensbilde er det i alle fall vanskelig å se at Storskjermprosjektet i et helhetsperspektiv bidrar til noe særlig annet enn å tappe orienteringsidrettens verdikjede for viktig muskelkraft både lokalt og sentralt i en så stor grad at det mest hensiktsmessige er å avrunde den brede satsingen.
Kommentar av Geir Nilsen
Redaktør OPN.no
”Norges Orienteringsforbund - Arrangørmal - Hovedarrangement”
nb! Dette er et såkalt levende dokument som endres over tid. Linken kan derfor peke til en versjon med annen ordlyd enn da ovenstående sak ble skrevet.
* Bruk vennlige ord og uttrykk.
* Personangrep tolereres ikke.
* Innlegg som etter skjønn går over streken risikerer sletting helt eller delvis.
* OPN.no anmoder om at innlegg skrives under fullt navn.
Mulig relevante artikler
-
RessursbrukSkrevet av Sigvald [2011-05-17]Apropos bruk av ressurser, nå har NOF svidd av et ikke ubetydelig beløp på nye NM-medaljer. Er dette virkelig nødvendig???
[Svar]
-
Skulle bare mangleSkrevet av medaljesanker (not AT not DOT not) [2011-05-18]Det skulle bare mangle at o-idretten endelig får skikkelig medaljer til MN vinnerne. Det er ikke så stas å få en liten knapp av en medalje festet med en sikkerhetsnål til jakka.
Bra av NOF å endelig lage skikkelige medaljer som man kan henge rundt halsen.
[Svar]
-
Storskjermer har kommet for å bli!Skrevet av Terje Mathisen (terje DOT mathisen AT tmsw DOT no) [2011-05-17]Selv om jeg har kommet meg opp i klassen for "gamle grinebitere" så må jeg si meg uenig med artikkelforfatteren:
Spesielt på stafetter og på store løp hvor eliten starter på en annen tid enn vi som løper publikumsløp, så er storskjerm m/gps-tracking en strålende løsning.
Etter at jeg ble H50 har jeg løpt Jukola nesten hvert år, det er helt klart verdens beste O-arrangement: GPS, storskjerm og ett meget bra datasystem er en vesentlig del av hele opplevelsen, jeg håper inderlig at vi i Norge kan ta oss råd til i alle fall å prøve å nærme oss dette nivået.
[Svar]
-
Fremtiden bare kommer og kommerSkrevet av Jens Erik M [2011-05-16]Husker godt at Tiomila revitaliserte seg for noen år siden. Med en skikkelig storskjerm. Og med tv-kamera på meldeposter. Det var et stort skritt fremover for oss som ønsket å følge med på stafetten. Så kom GPS-tracking og det ble enda bedre. Og tracking på TV ble av svært mange ikke-o-løpere oppfattet som spennende og veldig interessant. Når vi nå også ser head-cam og samtidig tracking på samme skjerm er det et videre ledd i utviklingen. Med tiden kan vi velge hvilken head-cam vi ønsker å se. Vi kommer til å kjenne pulsen til løperen. Løperen kan også kommunisere med internett-kikkeren muntlig. Sånn sett vil kanskje o-løperen også måtte utvikle seg i forhold til publikum og media.
O-sport er velegnet som "hjemme-i-stua" idrett for publikummere for de som ikke er bitt av basillen og nødvendigvis er på arenaen, eller det vil si: Det kommer til å bli det med hjelp av teknologien som er der og videreutvikles. Det som blir litt vesentlig (tror jeg), er at det kommer utstyr og duppeditter som koster litt penger. O-sport bør bli litt dyrere, det vil si mer kostbart utstyr lokker fram sponsorer og betalingsvillige aktører. Noen som kan være villig til å bidra til det som dette nødvendigvis må koste. Tenker da f.eks på storskjerm og det rundt. Geir Nilsen har forøvrig rett i at det er tungt for den vanlige arrangør å trekke inn slike sponsorpenger i dag. De sitter langt inne. Men jeg tror at tiden jobber for oss og med jevn "maling" vil det bli resultater. Med ressurspersoner som Troeng og Kocbach i vårt eget miljø går utviklingen fremover.
O-sport om 15-20 år vil nok på en del områder være annerledes. Men jeg tror vi fortsatt vi vil ha den klassiske langdistansen som et lokomotiv i o-idretten.
Og de som også påstår at storskjermen ikke fenger på løp for de fleste har rett til stor del på dette. Det er jo fordi på et individuelt løp er ofte alle opptatt med å løpe selv... Men på VM, TIO, Jukola er det annerledes.
Ha en fortreffelig 17. mai og i Halden starter vi med en minnemarkering kl. 08.00 i morgen tidlig for å hedre et medlem som ofret livet sitt for et fritt land.
[Svar]
-
Hvor kommer optimismen fra?Skrevet av René R (rene AT rokkjar DOT dk) [2011-05-18]"O-sport om 15-20 år vil nok på en del områder være annerledes. Men jeg tror vi fortsatt vi vil ha den klassiske langdistansen som et lokomotiv i o-idretten."
Den klassiske langdistance er da godt igang med at blive ødelagt med samlet starter og jagtstarter eller slet ikke tilstede (NORT). Hvad får dig til at tænke så positivt omkring langdistancens udvikling?
O-sporten er for kompliceret til at være velegnet til "hjemme-i-stua". GN beskriver det godt med dette afsnit:
"Når vi også vet at det vel knapt nok er andre enn slektninger og andre orienteringsløpere som kaster et blikk opp på storskjermen på arenaen, og det nok heller ikke er nevneverdig mange utenfor o-menigheten som følger GPS-trackingen hjemme i stua, blir dette kostbar familieunderholdning både hva gjelder penger og ikke minst den ekstra arbeidsinnsatsen arrangører må legge for dagen."
[Svar]
-
Optimismen kommer innen i fraSkrevet av Jens Erik M (jenserikm AT halden DOT net) [2011-05-18]Jeg tror at innen 15 år har jeg en storskjerm hjemme i stua med direkte tilknytning til internett som er perfekt. På denne skjermen vil jeg kunne se kartet (med tracking) i en mer forenklet utgave enn i dag. Slik at "ikke o-løpere" og tanter og onkler lettere forstår bildet. På en annen del av skjermen vil det gå en klokke med tid til de løpere jeg ønsker å se. F.eks i VM vil danske løpere fremstå med et klart og tydelig dansk flagg, bilde av løper og navn. Du som internett TV titter vil enkelt få oversikt over hvem som er hvem. F.eks hvilken plass man ligger på på enhver post, hvor mye kan har bommet (estimert) og forventet slutttid. Kanskje også en innebygd lagkonkurranse med en til hver tid oppdatert stilling. På en tredje del av skjermen vil man få opp Head-Cam dersom du vil se dette. Her vil løperen kunne fortelle deg som seer hvordan han har det, hvor tungt det går osv. Til slike muligheter tror jeg langdistansen er perfekt. Selv sitter jeg og ser på Vasaloppet en hel formiddag (dersom jeg ikke går selv
. Dette vil være svært lite forutsigbarhet for seeren da løpere kan bomme og ting kan skje.
Den største utviklingen for sporten tror jeg ligger på dette planet og ikke nødvendigvis med storskjermer på så mange løp. Det blir noen få utvalgte løp som vil ha økonomi til dette og et publikum som rettferdiggjør en slik kostnad. Selv har vi selv har arrangert Norwegian Spring med storskjerm og kan med hånden på hjertet si at det var ikke så mange som kikket på den. (sikkert flere årsaker til dette) Men på f.eks mesterskap som VM og EM bør dette være et must. Og TIO og Jukola så klart. Det er O-sportens flaggskip. Men som sagt, tror jeg at vi med mer utviklede software løsninger vil kunne tilby den vanlige mann svært gode og "publikumsvennlige" internett sendinger. For å skape interesse er det jo viktig at løperne blir kjent og at publikum får et forhold til dem. Når et par-tre millioner nordmenn vet hvem Olav Lundanes er, vil det være lettere å fange oppmerksomheten på skjermen også. Og det vil bli lettere å rekruttere nye unger. Jeg mener at vi har potensialet til å bli en MEGET bra publikumsidrett, men det tar litt tid. Og etter hvert vil olympisk deltagelse kunne bli svært aktuelt når publikum er med. Mulig jeg er blåøyd og drømmende. Men når det gjelder data og IT så er det egentlig bare å drømme om mulighetene og etter hvert er de ofte en realitet.
Egentlig har jeg storskjermen med internett tilgjengelig allerede i dag, men software og teknisk løsning er ikke nok utviklet ennå.
Så tenker jeg også det blir slik at alle rekrutter vil synes på tracking når de er ute å trener / løper og en stolt bestefar, nabo, kamerat osv vil følge med på et til hver tilgjengelig nettbrett på hvor de er. Og du kan kanskje ha en to-veis kommunikasjon med tips og råd til den håpefulle.
Så jeg vil absolutt ikke motsi at Geir Nilsen har et poeng når det gjelder ressursbruk med tanke på dagens storskjermløsninger på løp, men det gjelder å finne den riktige strategi på de viktigste løpene.
Personlig ville jeg nok heller ikke reise til et mesterskap (VM – EM) som tilskuer uten at jeg vet at det er en skikkelig storskjerm løsning til stede. Og registrerer at årets TIO-mila nok var et knepp tilbake i denne sammenheng. Noe som helt sikkert skyldtes økonomiske grunner.
Håper jeg svarte på spørsmålet ditt Rene med tanke på langdistansen. Jeg ser også at den ”angripes”, men dersom løperne står fram og forsvarer den har den alle muligheter. Og jeg velger å se opp og fram.
[Svar]
-
-
Storskjerm og bruk av midler og ressurser.Skrevet av TH [2011-05-16]Har vært til stede på oløp der det har vært storskjerm. Nesten ingen følger med på hva som skjer på storskjermen-det har jeg sett med å observere hva "tilskuerne" gjør. Ser ikke noen gevinst med storskjerm uten kanskje på NM uka! Vi må inse at vi driver en spesiell idrett der vi må fokusere på å skaffe flere deltakere i alle aldre. En løsning kan være å bruke tv penger på å ansette 1 elelr 2 som lager opplegg til skolene! Men storskjerm på samlingsplass gir tilnærmet 0.
[Svar]
-
Storskjerm har ingen betydningSkrevet av Realist (ole AT online DOT no) [2011-05-16]Helt enig med TH. På o-løp er det nesten ingen som følger med på storskjermen. Noen kan kanskje kaste et blikk på den av og til, men løpene er mest opptatt av seg selv, og vil helst diskutere bomming og løyper. De av foreldrene som er til stede står mest ved innspurten og heier på sine "egne". Nei, storskjerm er mest bortkastede penger. God speakertjeneste med passeringstider osv. betyr mye mer. Eneste gangen storskjerm kan ha litt for seg er for å vise løpernes posisjoner ved f.eks. en jaktstart eller stafett. Desverre, orientering av i dag er lite egnet for TV-produksjon
[Svar]
-
Storskjerm vs speakerSkrevet av Sigvald [2011-05-16]Helt enig, storskjermen trekker ikke seere. Mye viktigere som du sier at det er en god speaker som klarer å formidle det som skjer, og er oppdatert og kjenner o-miljøet godt. Har vært for mange tilfeller de siste årene hvor speaker har avslørt store svakheter underveis i arrangementene.
[Svar]
-
HmmmSkrevet av GP (nof AT orientering DOT no) [2011-05-16]Hadde kanskje vært mulig å fikse storskjerm på en annen måte en den NOF har gjort og da kanskje få det billigere????
[Svar]
-
Innspill fra NM og O-festival arrangørerSkrevet av Blåmann [2011-05-16]Hei, Det hadde vært fint med noen innspill i fra NM og O-festival arrangører hvordan deres erfaring og økonomi rundt storskjerm. Det skal bli spennende å høre deres erfaringer.
[Svar]
-
Innspill fra NM og O-festival arrangørerSkrevet av Anonym [2011-05-16]Enig.
Ok artikkel, men GN burde tatt med betrakninger fra de som har erfaring med storskjerm som arrangør.
Kanskje det ikke er så sort?
[Svar]
-
StorskjemSkrevet av Anonym (dlfd AT pe DOT no) [2011-05-16]Herregud, skjerp dere. Nilsen og dere er helt på bærtur..
Gjør gjerne som Nilsen mener. Da graver orientering seg ned i gjørma igjen, på stedet hvil som for 10 år siden. Lykke til....
[Svar]















