Niggli og Bortnik ble MOC-mestere

Simone Niggli fra Sveits og russiske Alexey Bortnik ble søndag stående som sammenlagtvinnere av Mediterranean Orienteering Championship etter det tredje og siste løpet av MOC 2007. Finalen gikk i et utrolig innbydende og fartsfylt terreng hvor Bortnik kunne notere seg en kilometertid på 4 minutter.


 

Simone Niggli fra Sveits og den svenske klubben Ulricehamns OK vant alle tre delkonkurransene i det åpne middelhavsmesterskapet fredag til søndag i forrige uke med god margin, Med seg på pallen fikk hun Dana Brozkova fra Tsjekkia og den svenske klubben Domnarvets GoIF og svenske Annika Billstam som representerer OK Linné. Svenske klubber sørget med andre ord for å sikre seg gull, sølv og bronse i MOC 2007. Foto: OPN.no.
 

Totalvinner i herreklassen ble Alexey Bortnik. Den russiske løperen fra IFK Mora imponerte med en seiersmargin på 3 minutter på lørdagens langdistanse. Mellomdistansen søndag ble også vunnet av Bortnik. Da gjorde han unna den 6,5 km lange løypa på 26 minutter og 17 sekunder. Matthias Müller fra Sveits og Södertälje Nykvarn og Kiril Nikolov som representerer Al. Logistics og Bulgaria ble henholdsvis nr. 2 og 3. Foto: OPN.no.
 

Beste nordmann blant eliten i MOC 2007 ble Øystein Kristiansen som løper for den finske klubben MS Parma med en 4. plass. Sammenlagt var han 32 sekunder fra sølvet og 8 små sekunder fra bronsen. Selv om Kristiansen gikk glipp av de store pengepremiene som ble medaljevinnerne til del (henholdsvis 800, 450 og 250 €uro) vant han som følge av at han var blant de seks beste fri deltakelse ved MOC Camp 2007, hvilket betyr 299 €. Foto: OPN.no.
 

Sammenlagtvinnere i MOC 2007 i de øvrige klasser pluss noen celebriteter.
 
Mange fra Norden
Andelen løpere fra de nordiske landene var stor i årets MOC. Dette blant annet som følge av MOC Tour hvor omtrent 90 veteraner fra Sverige og Norge deltar og MOC Camp hvor det er med et stort antall løpere fra 18 nasjoner, deriblant mange fra Norge, Sverige og Finland.

Kvalitetstreninger i sommervarme
Deltakerne på MOC Camp blir liggende i ro på feriestedet Cittadel Catalano, også kjent som Orienteering Academy of Catalano, hele uka. Her vil de kjøre kvalitetsøkter i det som så langt har vært deilig sommertemperatur i nærheten av 20 varmegrader.

Deltakerne på PWT Travels MOC Tour har derimot allerede reist med båt fra Sør-Italia til nabolandet Montenegro. Der skal de være turister noen dager og i tillegg delta i et o-løp. Deretter vender de tilbake til Sør-Italia for å avslutte oppholdet sammen med de som deltar på MOC Camp og med deltakelse i sprintløpet Mediterranean Grand Prix.
 
******

Linker

MOC Camp - informasjon på dansk, finsk, norsk og svensk på OPN.no.
MOC's hjemmeside - alt om MOC og MOC Camp.
MOC Tour - PWT Travel.
---
Jonn Are Myhren Velger MOC Camp - artikkel på OPN.no.
Flere topper til MOC Camp 2007 - artikkel på OPN.no.
Simone Niggli og Dana Brozkova til MOC Camp - artikkel på OPN.no.
MS Parma og Øystein Kristiansen til MOC Camp - artikkel på OPN.no.

******
 
Advertisement
 
******

* For ordens skyld informeres det om at OPN.no fra november 2006 har ansvar for profilering av MOC Camp i de nordiske landene *



Mulig relevante artikler