Høst = Langløp

Når lauvet gulner og gress, bregner og annen undervegetasjon visner, er det tid for årets lengste utfordringer. En lørdag i september arrangerte B&OI den 36. utgaven av manndomsprøven Saltendilten. En av de som i sin tid dro i gang o-miljøet i Bodø, Carl A. Boe deltok for 35. gang.


 
Flotte forhold
Med cirka 18 nordnorske varmegrader i skyggen og en lett slørete Bodø-himmel ble langløpet Saltendilten arrangert fra Bestemorenge skistadion lørdag 16. september (samme arena som under langdistanse og stafett i O-festivalen i 1995). Flottere forhold kunne de 49 løperne som stilte opp på 18, 12, 6, 3 og 2 km neppe fått.

Den lengste løypa ble vunnet av B&OIs egen Arild Hegreberg. I damenes 12 km var Hilde Sofie Masterdalshei fra MO o-klubb raskest, mens best tid på denne distansen hadde Magnus Beyer Brattli fra Mo o-klubb, i klassen H15-16.
 

Utsnitt fra årets Saltendilten. Lange veivalgstrekk og relativt
oversiktlige postdetaljer er en del av konseptet. Klikk for større kart.
 
Imponerende av Boe
76 år gamle Carl A. Boe fra B&OI løp i år sin 35. Saltendilt. Antall deltatte ganger er i seg selv imponerende. Men når vi i tillegg får høre at han har løpt den lengste løypa (18-20 km) 31 ganger, siste gang da han var 72 år, da må vi slå fast at dette er en fantastisk flott prestasjon. De ryktes også at den ene gangen Boe ikke deltok satt han hjemme med brukket fot.
 

35 ganger har Carl A Boe løpt Saltendilten. Foto: Arne Kristian Nordhei.
 
Startet i 1970
Høsten 1970 arrangerte Carl A. Boe & Co et prøveløp de valgte å gi navnet Saltendilten. Dette var ment å skulle være en sesongavslutning på cirka 2 mil som skulle sitte i beina en stund.

Så vellykket ble løpet at det fra og med 1971 inngikk som fast avslutningsløp på kretsens terminliste. Og i år ble Saltendilten altså arrangert for 36. gang.
 
******

Lenker
Saltendilten 2006.
B&OIs hjemmeside.



Mulig relevante artikler