Besøkende nummer 1.000.000

For et par dager siden ble nyhet nr. 1.500 lagt ut på OPN, det ble forbigått i stillhet. I dag søndag er det derimot nådd en milepel det er all grunn til å markere. Klokken 16:11 gikk en kunde av norske Telenor Avidi inn på OPN.no som besøkende nr. 1 million.


 


23 måneder tok det
Det tok nokså nøyaktig 23 måneder å nå 1 million besøkende. Da det sies at det er den første millionen som er den hardeste - i hvertfall i forhold til å tjene penger - tar jeg sjansen på at det vil ta langt under 23 nye måneder før vi passerer besøkende nummer 2.000.000.

Kommer fra hele verden
For de som er glade i tall og statistikk tar jeg med en oversikt som viser hvordan den første millionen besøkende fordeler seg per land.

Som man ser av grafikken kommer hele 88,3 % av trafikken til OPN.no fra Norge. Men det er også svært gledelig at så mange som 116.694 besøk (11,7%) kommer fra det store utland. En del av disse er nordmenn på ferie eller jobb i utlandet, men redaksjonen kjenner også til at OPN har mange faste lesere med annet morsmål enn norsk.
 
 
OPN er fortsatt i vekst
Dersom man leker litt med tallene i nedenstående grafikk ser man at OPN i 2005 lå på et gjennomsnittlig besøkstall per dag på 1.093. Den samme regneøvelsen viser at besøket så langt i 2006 bærer et snitt på 2.130 - nær dobling fra 2005.
 
 
Vil veksten fortsette?
På et eller annet tidspunkt vil tilnærmet alle konkurranse-o-løpere i Norge være faste brukere av OPN - kanskje det er tilfelle allerede i dag. Videre vekst i besøkstallene vil da betinge at brukerne enten er oftere innom, eller at OPN treffer nye grupper (vokser blant utenlandske o-løpere og/eller ikke-o-løpende nordmenn som allikevel kan finne interesse i å besøke nettstedet).

Innholdet avgjør
Siden dette er en gledens dag skal jeg være forsiktig med å trekke mørke skyer over himmelen. Allikevel er det betimelig å påpeke at OPNs enorme besøkstall primært skyldes den store produksjonen av nyheter, notiser, reportasjer og artikler. Det å skape alt dette innholdet er mildt sagt enormt ressurskrevende.

Dessverre har det vist seg at o-Norge (o-løpere, klubber, kretser og forbund) i alt for liten grad ønsker å ta delansvar for at vi i Norge skal ha et slikt nettsted - ref. det antakelig litt for geniale spleiselaget "OPN-spleis". Altfor mange "snille onkler" ser det dessverre heller ikke ut til at o-idretten er i besittelse av.....

Som redaktør kan jeg derfor ikke garantere at OPN fremover vil ha ressurser til å lage like bra og omfattende nyhetsinnhold som vi har gjort så langt, men forhåpentligvis lykkes vi i å ta frem andre typer innhold som er mindre ressurskrevende - men allikevel har stor interesse. I OPN versjon 2, som forhåpentligvis lanseres om ikke veldig lenge, ser det ut til at noen av disse nye tjenestene vil være på plass.

Takker for den første millionen
Som nevnt er dette først og fremst en gledens dag!
Ønsker derfor på tampen å takke alle lesere, spleiselagdeltakere, bidragsytere, annonsører med videre for at dere har gjort det mulig for OPN.no å passere 1 million besøkende i dag - TUSEN TAKK - samtidig må hver enkelt føle seg fri til å ta del i feiringen på sin måte!

mvh Geir Nilsen
Redaktør OPN.no



Mulig relevante artikler