Bente Skari: - Løping og tunge økter i myr

- Jeg var ikke så veldig gira på styrketrening husker jeg, og dette tok jeg igjen med mer løping og tunge økter i myr, forteller tidligere storløper på ski, Bente Skari, som fredag kveld holder foredrag for O-Norges mest lovende juniorjenter.


 

Lærer bort gulloppskriften
- Jeg lyktes med tradisjonell trening, og hadde aldri bolker med intervall, sier Bente Skari. Fredag kveld skal hun dele sine erfaringer med 15 av Norges beste orienteringsjenter under forbundets jentesamling på Trandum.

Treningsprinsippene til orienterings- og langrennsløpere inneholder mye likt. Hovedforskjellen er at utøverne skal finne formen på forskjellige årstider.

- Jeg lyktes veldig bra med å finne formen når det virkelig gjaldt. I mai og juni var jeg ofte i «elendig form». Jeg ble inspirert av variasjon i treninga, og hadde forskjellige bevegelsesformer da jeg trente. Uansett er det viktigste å ha trua på den treninga du holder på med, forteller Skari.

Hun ble trent av Dag Kaas, treneren til Astrid Urenholdt Jacobsen. - Jeg har hørt at vi benytter mye av den samme treningsfilosofien - uten at jeg kjenner til Astrids trening 100 prosent. Jeg var ikke så veldig gira på styrketrening husker jeg, og dette tok jeg igjen med mer løping og tunge økter i myr. Jeg synes også pyramideintervall fungerte for meg, og periodiserte intervalltreninga gjennom hele sesongen, legger Skari til.

Lokket av Staff
Bente Skari og tidligere O-verdensmester Hanne Staff har vært bestevenninner siden barne- og ungdomsårene. Mens Staff i dag er trener på juniorlandslaget, satser Skari på en karriere som rennleder i langrenn.

- Hanne spurte meg for en stund siden, og da måtte jeg jo si ja. Det er hyggelig å dele sine erfaringer med inspirerte juniorer. Jeg trente forskjellig fra junior til senior, og skal komme mest inn på hvordan jeg trente i junioralderen, avslutter Bente Skari.

---

Sommerens store mål for juniorlandslaget i orientering, er junior-VM i Gøteborg i juli. De 3 siste årene har Norge vært verdens desidert beste juniornasjon, og dette er litt å leve opp til.

Men norske orienteringsklubber fortsetter det gode barne- og ungdomsarbeidet og får hele tiden opp flere gode løpere. Det viste ikke minst helgens resultater i 10Mila.

******

Kilde: Pressemelding fra Norges Orienteringsforbund.




Mulig relevante artikler