13-åringer i Hovedløpet

Hvert eneste år frarøver norsk orientering landets 13-åringer store og varige opplevelser, dette som følge av at de ekskluderes fra Hovedløpet og O-Landsleiren.


 
Pakkes inn i bomull
Bakgrunnen for å stenge landets yngste tenåringer ute fra denne o-festen, som deres ett år eldre klassekamerater i D/H 13-14 får være med på, kjenner ikke OPN til. Det kan være at motivet er å pakke de unge håpefulle inn i bomull ett år lengre enn det Norges Idrettsforbund "krever" i sine barneidrettbestemmelser.

Rett eller galt
Uansett hva motivet er bør o-idretten gjentatte ganger spørre seg om den er optimal for 13-åringene. Det er og viktig å huske at det som var skolelærdom for landets pedagoger i går kan være forkastet i dag.

* Hvordan tenker en 13-åring?
* Hva påvirker en 13-åring?
* Hva skader en 13-åring?
* Hva gleder en 13-åring?
osv. osv.

Svarene på disse spørsmålene er nok like mangfoldige som antallet 13-åringer.
 

Vi må passe oss slik at andre idretter ikke "tar fra oss talentene våre..."
 
Tiger eller Tusseladd
I Veivalg 5-2005 har Erik Østli et leserbrev under overskriften "Tiger eller Tusseladd". Der gir han uttrykk for at o-idretten er for flinke til å følge barneidrettsbestemmelsene. Østli kommer også med uttalelsen: "Det sitter en haug velutdannede, fotformbrukende og klityggende orienteringsforeldre og lager reger for seg selv, og definitivt ikke for dem det gjelder".

Videre står det: "13-åringer får lov til å konkurrere med 14-åringene i alle løp hele året og vi lar dem til og med konkurrere i års-klasser i Norsk O-Festival. På O-Ringen lar vi Adam Gottfridsson fra Nittedal bli utsatt for den uansvarlig tøffe opplevelsen å bli nr 5 i H13 i konkurranse med 240 løpere i løpet av fem dager, men å løpe Hovedløpet for yngre. Nei det er jo direkte livsfarlig! Det må vi skåne våre barn for!"

Ingen hast
På Veteranmesterskapet 2005 diskuterte OPN Østlis leserinnlegg med en med et annet syn. Litt omskrevet ga vedkommende uttrykk for at det ikke er noen hast med å tre konkurransejaget og klokka over hodet på ungene og at idretten i yngre år skal være en lek.
 

Prestekragen er fin å ty til ved uoverenstemmelser:
...rett - feil - rett - feil - rett - feil - rett...
 
OL, men ikke HL
Slik det er i dag må o-løpende 13-åringer, som ikke lengre ønsker å sitte i mors og fars bæremeis, melde seg på speiderleir eller Norway Cup for å få en tur på egenhånd. Slik OPN ser det må det da være bedre at de bruker O-Landsleiren i så henseende.

Dersom o-Norge faktisk ikke ønsker å slippe landets 13-åringer til i Hovedløpet, kan det derfor godt hende 13-åringene og o-idretten allikevel er tjent med å la de delta på O-Landsleiren. 13-åringene får med det gleden av å være på samling med sine klassekamerater i D/H 13-14, i tillegg kan de utgjøre et stemningsskapende publikum på selve Hovedløpet.

Ingen varige skader
Selv hadde jeg gleden av å løpe Hovedløpet som 13-åring (reglene var annerledes noen år tilbake). Meg bekjent tok jeg på ingen måte varig skade av dette, med unntak av at jeg den dag i dag er redd for rånere fra Kongsvinger... ;-), men det blir mer enn oppveid av de flotte opplevelsene og gode minnene, som fortsatt lever sitt liv på mitt mentale roteloft, riktignok noe falmet.

Ikke et avslappet forhold
OPN har et avslappet forhold til om 13-åringer deltar i Hovedløpet eller ei. Men, O-Norge bør ikke være avslappet i en slik sak. Ved enhver passende anledning må spørsmålet opp til drøfting. O-Norge bør også vurdere deltagelse for 13-åringer i Hovedløpet og O-Landsleiren hver for seg, selv om arrangementene finner sted på samme plass til samme tid.

Lenker
"Bestemmelser om barneidrett".
Hovedløpet / O-Landsleiren 2006.
Veivalg.



Mulig relevante artikler