Keen på motbakkeløp - her er norgescupen
I den grad det passer med konkurranser og trening kan vi nok også i år vente å se kjente orienteringsløpere i toppen i flere av løpene som inngår i Salomoncup, som er Norges Friidrettsforbunds offisielle cup i motbakkeløp.
Uansett, noen av de mange motbakkeløpene har fått status som en offisiell cup i regi av Friidrettsforbundet.
- I Salomoncup konkurrerer deltakerene i fem forskjellige løp gjennom sesongen, forteller Jostein Hatteberg til OPN.no. Han er leder i Friidrettsforbundet sitt utvalg for motbakkeløp.
- Sammenlagtvinnerene stikker av med en premiepott på hele kr. 130 000,-. Kr. 80 000.- i pengepremier + kr. 50 000.- i utstyrpremier, legger Hatteberg til.
De fem løpene i cupen er
21. mai: Ulriken Opp, Bergen
4. juni: Hovlandsnuten Opp, Sauda
25.juni: Storehesten Opp, Gaular
16.juli: Kvasshovden Opp, Ulvik (NM i motbakkeløp)
1. oktober: Oslos Bratteste, Oslo
- Første løp er altså i Bergen om en drøy uke. Fra Store Lungegaardsvann går løypen 3.6 km til Ulrikens topp på 605 meter over havet. Dette gir en gjennomsnittlig stigning på hele 16.8%, opplyser Hatteberg.
Han forteller også at mange av de sterkeste utøverene fra fjorårets cup stiller til start i årets første løp, deriblant fjorårsvinner Øyvind Heiberg Sundby og Merete Helgheim.
- I tetsjiktet i Bergen finner vi også Kirsten Marathon Melkevik og Thorbjørn Thorsen Ludvigsen (begge BFG Fana), dessuten fjorårsvinneren av Ulriken Opp, Asbjørn Berland (Samnanger IL).
Vinnertiden i fjor ble 23.58 for menn og 28.12 for kvinner, der det var langrennsløper, og også tidligere o-løper, Tuva Toftdahl Staver som vant.
Totalt er 670 påmeldt det populære løpet så langt, der knappe 200 er påmeldt i konkurranseklassen.
- Poengstillingen i cupen vil man etter hvert løp finne på www.motbakkecup.no. Der finner man også nyheter, informasjon om hvert løp, resultatlisten fra cupen i fjor og oversikt over premier, informerer Jostein Hatteberg.
Salomoncup 2011 og NM danner ellers grunnlaget for uttak til internasjonale mesterskap som EM, VM og Grand Prix.
Mulig relevante artikler

